18 kwietnia 2020

To żaden wstyd

"Strach bywa różny, ale najgorszy jest strach przed wstydem"

Roman Bratny "Kolumbowie Rocznik 20"

 

Chcę Ci dziś powiedzieć, że to żaden wstyd. To żaden wstyd bać się Koronawirusa. To żaden wstyd nie bać się go w ogóle. To żaden wstyd czytać wszystkie wiadomości na jego temat i być na bieżąco z tym, co serwują w mediach. To żaden wstyd nie wierzyć wcale i nie interesować się nic, a nic.

 

Nie jest wstydem nie umieć odnaleźć się w nowej rzeczywistości, bądź patrzeć na wszystko trochę z boku. Również wstydem nie jest zatopić się i oddać totalnie biegowi zdarzeń, nie kwestionując zakazów i ograniczeń. Wstydem nie jest też zrobić zapasy na cały rok z góry. Jednocześnie to żaden wstyd nie posiadać, ani jednej torebki ryżu w nadmiarze.

 

Nie jest wstydem ubierać maseczki, rękawiczki i omijać wszystkich na dwa metry odległości. Nie jest wstydem nie zakryć twarzy niczym, a zakazy mieć za nic. To nie wstyd nie wyściubić nosa z domu w czasie kwarantanny. Również wstydem nie jest biegać dwa razy dziennie mimo izolacji. Nie jest wstydem bać się ludzi, który nie przestrzegają zasad. Wstydem nie jest też buntować się, być przeciw i nie chcieć się dostosować.

 

Nie ma się co wstydzić swojej złości, gniewu i frustracji. Nie ma się co wstydzić lęków, paniki, wątpliwości i bezsilności. Nie jest wstydem tęsknić za tym co było, ani wstydem nie jest też wyczekiwać lepszych czasów. Nie jest wstydem ufać tu i teraz. Nie jest wstydem zapomnieć, czym jest zaufanie. To nie wstyd nie wiedzieć, co dalej. To nie wstyd nie wierzyć w sens ograniczeń, ale też nie jest wstydem oddawać się im bez reszty. Pragnę powiedzieć Ci, że to wszystko nie jest wstydem.

 

Jesteśmy w tym razem. Wszyscy jednakowo zanurzeni. Bez względu na to po jakiej stronie się opowiadamy. Bez znaczenia w co wierzymy i czy wierzymy w ogóle. Możemy mieć odmienne podejście do aktualnej sytuacji. Nie jest ważny nasz pogląd. Nasze reakcje mogą być takie same zarówno, gdy boimy się Koronawirusa, jak i wtedy, gdy zupełnie nie wierzymy w jego istnienie. Nasze reakcje mogą być takie same gdy sądzimy, że chodzi o coś zupełnie innego, jak i wtedy, gdy nie mamy zdania w tej kwestii.

 

Wszyscy możemy tak samo odczuwać lęk, gniew, frustrację, zniechęcenie, bezsilność. Jesteśmy w tym razem z naszymi różnymi poglądami, opiniami, reakcjami i emocjami, więc proszę pamiętaj to żaden wstyd.

 

Na ten moment czuję, że najważniejsze jest przypomnienie sobie, że dotyka to każdego z nas. Wszyscy tak samo tęsknimy za spokojem, nadzieją, oddechem, szczęściem i bezpieczeństwem. Możemy inaczej te wartości definiować. Co innego mogą dla nas oznaczać. Uczucie jest jednak takie samo.

 

Możesz bać się podać mi aktualnie dłoń, ale proszę bądź blisko, bez względu na całą resztę, bo dotyka mnie to tak samo jak i Ciebie.

 

Dziękuję, że czytasz

Namaste

Inu

 

fot. Archiwum własne

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabronione jest kopiowanie, tłumaczenie czy modyfikacja jakiejkolwiek części strony, w jakiejkolwiek formie i jakimikolwiek środkami, bez zezwolenia na piśmie autora. Udostępnianie treści możliwe tylko poprzez link, który przekieruje odbiorcę na adres strony autora.

Copyright © Esencja Mnie 2019 - 2024 | Polityka Prywatności